Doğru Sektör Nasıl Seçilir?

author

 

Meslek seçimiyle ilgili kararlar vermeye çocuk yaştan itibaren başlarız. Küçük yaşlarda hep duyduğunuz büyüyünce ne olacaksın sorusuna kimilerinin verdiği cevaplar ileriki yaşlarda da aynıyken kimileri içinse sürekli değişen karmaşık bir duruma dönüşebilir. Seçeceğimiz mesleği ve sektörü düşünürken aklınızda birçok soru işareti belirebilir. Günümüz şartları, sektöre olan yatkınlık, sektörün geleceği vs. gibi…

Çoğu insan daha kolay ve hızlı bir şekilde en çok geliri elde edebileceği mesleklere ve sektörlere yönelir; ancak bu ne kadar doğru? Para kazanmak, yaptığınız işin sizi maddi anlamda doyurması tabii ki önemli ama çalışma hayatınızdaki mutluluk bunların hepsinden belki de daha önemli bir nokta.

Belki de ömrünüz boyunca icra edeceğiniz bir meslek size keyif vermiyorsa bu zamanla başarılı olma ihtimalinizi de düşürecektir. Bu nedenle her zaman ilginiz olan ve içinde bulunmaktan keyif alacağınız sektörü seçin.

Çocukluğunuzdan beri hayalinizde olan bir iş var mıydı? Bunu bir düşünün. O iş hala hayalinizdeyse mutlu olarak yapabileceğinizi düşünüyorsanız sektörü araştırabilirsiniz. İş imkanları nasıl? Kariyer planlaması ne yöne doğru gidiyor? Bunları incelemek adımlarını sağlamlaştıracaktır.

Sektör seçerken önem vermeniz gereken şeylerden biri de ilgi alanlarınız ve yeteneklerinizdir. Çizim konusunda yetenekliyseniz bu alanda bir iş yapmak isteyebilirsiniz. Grafik tasarım, mimarlık vs gibi…

Çalışacağınız sektörün hangisi olacağına karar verirken, mevcut sektörler hakkında gerekli bilgiye sahip olmalısınız. Mevcut sektörleri iyice araştırın. Size uygun olduğunu düşündüğünüz, çalışma potansiyelinizin olduğu seçenekleri belirleyin. Sektörün size uygun olmasının yanında, gelecek vadetme potansiyelinin de yüksek olmasına dikkat edin.

Bir sektörü tanımanın en güzel yolu ise onu deneyimlemektir. Mezun olmadan önce, size uygun olduğunu düşündüğünüz sektörlerde staj yaparsanız gerçekten çalışıp çalışamayacağınızı yakından görme fırsatınız olur ve ayrıca bu sektörde kendi gücünüzü görmenize de olanak sağlar. Bu da gelecek kararlarınız için oldukça faydalı bir adım olacaktır.


26.05.2022 13:07 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow