Doğru Kariyer İçin İpuçları

author

 

Kariyer seçimi belki de hayatınızın en önemli kararlarındandır. Nasıl bir kariyeriniz olacağını belirlerken bunun sizin hayatınızı etkileyecek bir karar olduğunu da aklınızda bulundurmalısınız.

 

İlk olarak kariyerinizi belirlemenin en iyi ve basit yollarından biri ne istediğini, nelere ilgin ve yeteneğin olduğunu bilmektir, yani kendini tanımaktır. Masa başı işlerden hoşlanmayan biri muhtemelen tüm gün bilgisayar başında olacağı bir iş yaparsa mutsuz olacak ve işinden gerekli tatmini duyamayacaktır. İşte tam bu nedenle ne istediğinizden emin olun mezun olduktan sonra yapacağınız iş seneler sonra da sizi mutlu edecek mi? Bunu düşünmeniz faydanıza olacaktır.

Aradığınız iş konusunda planlamalarınızı iyi yapın, sektörü araştırın, fırsatınız varsa hali hazırda o işi yapan insanlarla konuşun. Bilgi sahibi olmak karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Ne kadar çok bilgi sahibi olursanız o kadar doğru ve rahat bir karar verirsiniz.

Uzun vadeli düşünüyorsanız, yaptığınız kariyer planlamasını kendi hayatınıza entegre edebilir misiniz? Kariyeriniz sizin hayat tarzınıza uymuyorsa mesela, bu sizi mutsuz eder mi? İki farklı yaşam tarzını birbirine adapte etme sürecinde sıkıntılar çeker misiniz veya adapte edebilir misiz? Bu soruların cevabını bulmanız gerekiyor. Yoksa seveceğinizi düşündüğünüz ve yapabileceğiniz bir iş zamanla yaşam tarzınızı etkilediği için sizi zorlayabilir.

Öğrencilik döneminde imkânınız varsa farklı sektörlerde staj yapın. Mezun olmadan önce hem özgeçmişinizi doldurmuş olursunuz hem de sektörü deneyimlediğiniz için kariyerinizi planlarken daha kolay karar verebilirsiniz.

Her şeyden önce unutmamanız gereken kariyerin başlangıç noktası çoğunlukla üniversitede seçtiğiniz bölüm olur. O nedenle ne yapmak istiyorsanız, neye ilginiz varsa kendinizi hangi mesleği yaparken mutlu hissedeceksiniz ona uygun bir bölüm seçmeye çalışın. Çünkü severek yaptığınız bir işte başarılı olmanız kaçınılmazdır. Unutmayın seçtiğiniz kariyer yolundaki mesleğinizi senelerce siz icra edeceksiniz bir başka değil. Bu yüzden önemli olan sizin kendinizi tanımanız ve ne istediğinizi bilmeniz.

 


25.02.2021 11:51 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow