Disiplin Nasıl Sağlanır ?

author

 

Disiplin, hayatınız boyunca yapacağınız her işte başarıya ulaşmanıza yardımcı olacak büyük bir destektir. Ancak disiplin sağlamak kimileri için çok kolay bir işken kimileri içinse alışması güç ve zorlayıcı bir durumdur. Kendinizi nasıl yöneteceğinizi öğrendikten sonra başarıya ulaşmanız sandığınızdan da kolay olacak.

Kendini Tanımak

Disiplin kazanmak için ilk etapta yapmanız gereken şey kendinizi tanımak olmalı. Kendi analizinizi iyi yaparsanız, potansiyelinizi bilir ve ne kadar üstüne çıkabileceğinizi kestirirseniz üstünüze yapabileceğinizden fazla yük yüklememiş olursunuz. Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilmek aynı zamanda gelecek planlarınızı yapmak için de oldukça yararlı bir adım olacaktır.

Farkındalık

Neler yapmanız ve neler yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz? Belki de biliyorsunuz ancak farkında varmak istemiyorsunuz. İşte bu durum disiplin sağlamanızın ve sürdürmenizin önündeki en büyük engellerden biridir. Ders çalışmanız lazım biliyorsunuz ancak çeşitli bahanelerin de arkasına sığınarak çalışmak yerine dizi çalışmayı tercih ediyorsunuz. Eğer bahanelere sığınmak, ertelemek, görmezden gelmek yaptığınız şeylerse bunların farkına varmalı ve dur demelisiniz. Bunu yapmak disiplininizi sağlamak için atacağınız büyük bir adımdır. Disiplin sahibi olmak zamanınızı alabilir, kendinizi yapmanız gereken şeyleri ertelerken bulabilirsiniz ama vazgeçmeyin… Farkındalığınızı sağlarsanız bu gibi durumların rahatça üstesinden gelebilirsiniz.

Hedef Belirlemek

Bir hedefinizin olması sizi her zaman motive edecek ve daha büyük bir azimle çalışmanıza katkı sağlayacaktır. Bu yüzden her ne yapıyorsanız bunun için kendinize adım adım hedefler belirleyin. Tek ve ulaşması zaman alacak büyük hedefler belirlemek yerine o hedefe giden yola da küçük başarı noktaları koyun ve adım adım ulaşmaya çalışın. Kendi disiplininizi sağlayarak yaşayacağınız her başarı da daha fazla istekli olacaksınız ve disiplininizin size sağladığı yararlardan vazgeçmek istemeyeceksiniz. Unutmayın, hedeflerinizi belirlerken de başta bahsettiğimiz ‘’kendini tanıma’’ unsuru oldukça önemli. Gerçekçi ve sizi mutlu edecek hedefler belirlemezseniz can sıkıcı bir süreç yaşayabilirsiniz.

Sadakat

Kararınızı verdiniz artık kendi disiplininizi sağlayacaksınız. Adım adım bunun için neler yapmanız gerekiyorsa yapmaya başladınız. Şimdi kendinize söz vermelisiniz, tamamen yararınıza olan bu süreci devam ettireceksiniz. Bu noktada aidiyet çok önemli. Eğer aidiyet duygusunu hissetmezseniz, ilk başta hayal ettiğiniz bir hedefi gerçekleştirmeye yönelik olan motivasyonunuzu kaybedebilir ve zaman içinde kendinizi yine bir şeyleri ertelerken bulabilirsiniz. Bu nedenle doğru hedefi bulduğunuza inandığınız an onu gerçekleştireceğinize dair kendinize söz verin ve bu söz tutun.


08.12.2021 19:57 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow