Diş Hekimliği Fakültesinde Öğrencisi Olmak...

author

Son zamanlarda Tıp’tan sonra en fazla terih edilen bölümlerden biri Diş Hekimliği Bölümü…

Diş Hekimliği Bölümü’nde okuyan öğrenciler; Diş sağlığının korunması, diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi, ortodonti gibi konularda çeşitli eğitimler alırlar. Bu konular sizin ilgi alanınızdaysa bölümü severek okuyabilirsiniz.

Diş Hekimliğinde çeşitli anabilim dalları bulunur. Bunlar; Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız Diş ve Çene Radyolojisi, Endodonti, Ortodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisidir.

Diş Hekimliği Bölümü öğrencileri lisans eğitimleri boyunca; Fizik, Maddeler Bilgisi, Epidemiyoloji, Diş Hekimliği Tarihi Ve Etik İlkeleri, Biyoistatistik, Tıbbi Biyoloji Ve Genetik, Kimya, Diş Anatomisi ve Fizyolojisi, Davranış Bilimleri, Biyofizik, Anatomi, Deontoloji, Histoloji – Embriyoloji, Mikrobiyoloji – Parazitoloji, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Protetik Diş Tedavisi, Ağız Histolojisi ve Embriyoloji, Ağız Fizyolojisi, Topoğrafik Anatomi, Farmakoloji, Ağız Biyokimyası, Ortodonti, Periodontoloji, Dental Anestezi, Çene hareketleri ve Oklüzyon, Genel Cerrahi, Genel Anestezi, İmplantoloji, Çene-Yüz Protezi gibi çeşitli dersler görürler.

YÖK Atlas verilerine göre geçtiğimiz yıl Diş Hekimliği Bölümüne devlet üniversitelerinde ayrılan kontenjan; okul birincisi kontenjanı ile birlikte toplam 4765’dir. Vakıf üniversitelerinde ise bu sayı 1019’dur. Ayrıca vakıf üniversitelerinde okul birincisi kontenjanı bulunmamaktadır.

Geçtiğimiz yıl Diş Hekimliği Bölümünde en çok tercih edilen ilk üç üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi olmuştur.

Diş Hekimliği mezunları hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde kendilerine yer bulabilirler. Ayrıca diş sağlığı merkezleri, özel klinikler de yine mezunların çalışabileceği yerler arasındadır.


20.02.2020 05:23 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow