Dil Alanındaki Öğrenciler Sınava Nasıl Hazırlanmalı

author

 

YKS sisteminde TYT’nin %40’ı AYT’nin ise %60 alınarak puan hesaplaması yapılır. Bu nedenle bir dil alanından sınava hazırlanan bir öğrenci ne kadar başarılı bir AYT geçirirse geçirsin TYT başarısının düşük olması istenilen sonucu elde etmesini zorlaştıracaktır.

Dil öğrencilerinin çoğunun sınava dair en büyük korkularından biri matematiktir; ancak matematik sıralama da sizi öne geçirecek kilit ders konumunda… Bu yüzden yabancı dil dışında ayrıca matematiğe de ağırlık vermelisiniz. Bir eşit ağırlık öğrencisi gibi ağır bir program oluşturmadan yavaş yavaş size göre daha kolay olan konulara ağırlık vererek başlayabilirsiniz. Elbette Türkçe konusunda da belirli bir başarı göstermeniz gerekiyor ama bu derste matematiğe göre daha iyiyseniz, yine matematiğe ağırlık vererek Türkçeden de bol soru çözümüyle eksiklerinizi tespit edip eksikleri gidermeye yönelik bir çalışma oluşturabilirsiniz. Sınavda sosyal bilgiler ve fen bilgisi konularını da çözmeniz gerekiyor; ancak Türkçe ve matematik konularına vermeniz gereken ağırlık tabii ki çok daha fazla. Dil öğrencileri sayısal, eşit ağırlık ve sözel bölümden hazırlanan öğrenciler gibi yabancı dil dışındaki dersleri çok sık görmedikleri için öncelikli olarak eksik kaldıkları noktaları tespit etmeliler ve onların üzerine yönelmeliler bu sayede daha verimli bir çalışma yapılmış olur.

YDT’ te ise en önemli noktalardan biri kelime bilgisidir. Okuduğunu anlamaya yönelik bir sınav olduğu için bol bol kelime ezberi yapmanız gerekir. Kendinize küçük bir kelime defteri hazırlayıp onu her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Kelime ezberlerken o kelimeyi bir şeyle bağdaştırmanız aklınızda daha kolay kalmasını sağlayacaktır, mesela conserve kelimesi muhafaza etmek, saklamak anlamlarına gelir, tıpkı marketlerde bozulmaması istenilen gıdaların ‘’konserve’’de saklanması gibi. Bu örnekteki gibi sizde kelimeleri belli başlı şeylerle anlamlandırabilirsiniz, bu sayede aklınızda çok daha kolay kalacaktır.  Kelime ezberlemenin ve öğrenmenin bir yolu da bol bol okuma yapmaktır. Hem yeni kelimeler öğrenebilir hem de bildiğiniz kelimelerin cümle içinde kullanımı da görebilirsiniz. Ayrıca bir kelimenin birden farklı anlamı olduğu için bunları da keşfetmenize yarar sağlar.

Gramer bilginizi geliştirmek için de soru çözümünden destek alabilirsiniz. Dersiniz esnasında iyi bir dinleyici olup notlar tutabilir, konu anlatımlı kitaplar okuyabilir veya videolar izleyebilirsiniz. Yabancı dil genel olarak kolay unutulur ve sık tekrar gerektirir. Bunun için bol bol okumalı, dinlemeli ve izlemelisiniz. Soru çözümleri ve konu tekrarlarını da ihmal etmezseniz, başarılı bir YDT’ te sonucu almanız kaçınılmaz.


24.08.2019 20:57 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow