DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

author

Üniversitelerin ön lisans programlarından mezun öğrencilerin, bölümlerini uygun lisans programlarına tamamlamak için girdikleri DGS için tercih süreci yaklaşıyor. YKS tercihlerinin tamamlanmasından sonra öğrenciler büyük bir merakla ÖSYM tarafından DGS Kılavuzu’nun yayınlanmasını bekliyorlar.

Sonuçlar açıklandıktan sonra okul araştırmalarına başlayan aday öğrenciler bir yandan puanlarına uygun üniversiteleri ve bölümleri incelerken bir yandan da ÖSYM’den gelecek resmi duyuruyu bekliyorlar.

Kontenjanların YKS ile yerleşecek adaylara göre çok daha az olduğu Dikey Geçiş Sınavı’nda tercih ve yerleştirme dönemi de oldukça heyecanlı yaşanıyor. Adaylar sınavda 120 soruya yanıt veriyor ve Ortaöğretim Başarı puanı da dikkate alınarak puanlar belirleniyor. Aday tamamlayacağı bölümün aldığı puan türüne göre aldığı puanlarından birini kullanarak tercihlerini gerçekleştirebiliyor.

DGS Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

DGS için tercih yaparken diğer sınav sitemlerinde olduğu gibi en önemli kural kılavuzu dikkatli bir şekilde okumaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir. Kılavuzu okuyup gitmek istediğiniz bölüme ve okula karar verdikten sonra mutlaka o okulun geçtiğimiz yıl DGS taban puanlarını inceleyin. Mantıklı ve puanınıza uygun tercihler yapmak kontenjanların az olduğu bu süreçte yerleşmenizi kolaylaştıracaktır. Tercih listenizde 1. sırada en çok gitmek istediğiniz okul olmalı. Aynı okuldan farklı bölümler seçecekseniz hepsini listeye ayrı ayrı eklemelisiniz. Tercihlerin ÖSYM'ye ulaştığından emin olunması için ekranda “2019-DGS Tercihleriniz ÖSYM'ye bildirilmiştir.” ifadesi mutlaka görmelisiniz. Tercih süresi dolduktan sonra değişiklik yapamayacağınızı unutmayın.


29.06.2022 17:50 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow