DGS Tercih Dönemi Devam Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

author

 

DGS TERCİH DÖNEMİ DEVAM EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DGS tercih dönemi 7 Eylül itibariyle başladı.

Son günü 14 Eylül olan DGS tercihleri internet ortamından elektronik olarak https://ais.osym.gov.tr/ adresinden gerçekleştirilecektir.

Aday öğrencilerin tercih işlemlerini yaparken ÖSYM’nin sitesinde yer alan tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Hangi ön lisans bölümlerinin hangi lisans bölümlerine geçiş yapabileceğiyle ilgili tablo-2’yi inceleyebilirsiniz.

TABLO 2'YE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Doğru tercih yapabilmek için tablo-2’nin tüm bölümlerini dikkatlice incelemeniz gerekmektedir.

Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur.

Tablo-1’de merkezi yerleştirme ile dikey geçi yapılabilecek lisans programları belirtilmektedir bu listede yer alan programları göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekmektedir. Tablo-2’den de mezun olduğunuz ya da şartlı kayıt hakkı ile mezun olacağınız ön lisans bölümünün hangi lisans programına geçiş hakkı olduğunu inceleyerek tercih edebileceğiniz programları belirleyebilirsiniz. Geçiş hakkı olan bölümler dışında yapılan tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tercih dönemi boyunca tercihlerinizi yine internet ortamından elektronik olarak değiştirebilirsiniz.

TÜM DGS 2018 KILAVUZLARI İÇİN TIKLAYIN!

DGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYIN!

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanacak, yerleştirme sonuçlarına dair adaylara herhangi bir belge gönderimi yapılmayacaktır. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları engel bilgileri de dahi olmak üzere, YÖK Başkanlığı’na ÖSYM tarafından iletilecektir. Herhangi bir yükseköğretim lisans programına yerleşen öğrenciler kayıt işlemleri için yerleştikleri üniversiteye başvuruda bulunacaklar. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılı içinde açık öğretim programları hariç, birden fazla yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırma hakkı yoktur. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM’nin, yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri veya kurumlar arasındaki yatay geçiş işlemleri ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Tüm kayıt ve geçiş işlemleri için ilgili yükseköğretim kurumuna başvuru yapmanız gerekmektedir.

DGS’DE EK TERCİH OLACAK MI?

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, yerleşen adayların kayıt yaptırmaması veya adayların tercih etmemesi gibi sebeplerle boş kalan kontenjanlar için DGS ek yerleştirmeleri yapılır.

DGS sonrası yapılan ilk tercih işleminde adaylardan herhangi bir ücret alınmaz ancak ek tercih döneminde tercih yapacak olan adayların 15 TL ücret ödemeleri gerekmektedir. Tercih ücretini ödemeyen adayların işlemleri geçersiz sayılacaktır.

TERCİH DÖNEMİNDE EN SIK YAPILAN HATALAR

1- Ön lisans alanıyla uyulmayan ve farklı puan türünden bölümler seçmek.

2- Bölümlerin özel şartlarına dikkat etmeden tercih yapmak.

3-  Tercih listesini doldurmak adına istenmeyen okulları yazmak.

4-  Tercih edeceği bölümü ve meslekleri araştırmadan tercih yapmak.

5- Üniversite sınırlaması yaparak kazanma şansını düşürmek.


 

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow