Ders Aralarında Okuyabileceğiniz 5 Kısa Kitap Önerisi

author

 

Sınav döneminde tüm oklar ders çalışmanız gerektiğini gösteriyor olabilir ama arada sırada kendinize de vakit ayırmalı başka aktivitelere de zamanınızın bir kısmını vermelisiniz. Eğer sınava çalışmadığınız zaman vicdan azabı çekiyorsanız ama bir noktada da artık kafanızı dağıtmak istiyorsanız, kısa kitaplar okuyarak hem kafanızı dağıtabilir hem de sınav başarınızı arttırabilirsiniz. Kitap okumak sizin yorum ve analiz yeteneğinizi geliştireceği ve hızlı okuma kabiliyetinizi arttıracağı için. Okuduğunuz her kitapta farklı bir bakış açısı geliştirebilir sınav sorularında da bu yetkinliği kullanarak özellikle paragraf sorularının üstesinden daha rahat gelebilirsiniz.

  1. Satranç – Stefan Zweig

Zweig’ın Brezilya’da sürgündeyken kaleme aldığı ve intiharından birkaç ay önce tamamladığı kitabıdır.

Satranç'ta da, olay yeri olarak New York'tan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamamen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi: yeni dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan, ama hayli zamandır satrançtan uzak kalmış bulunan Dr. B., öykünün aktörleridir.(tanıtım bülteninden)

 

  1. Palto – Gogol

Akakiy Akakiyeviç isimli bir devlet memurunun hikâyesi anlatılıyor Gogol'ün Palto'sunda.

Gogol’ün bu hikayesi Rus edebiyatının yapı taşlarından kabul edilir. Hatta Dostoyevski’nin ‘’Hepimiz onun Palto’sundan çıktık’’ sözü de Gogol’ün bu hikayesi için söylenmiştir.

 

  1. Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago

Sadece 64 sayfada Nobel ödüllü bir yazarın büyüleyici bir hikayesini okuyabilirsiniz.

“(...) ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum, Bilmiyor musun ki, Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin, (...)”

“Saramago görünüşte sade bir öyküyü basit bir dille ve masum karakterlerle aktarıyor; okurlar, hayalperestler ve âşıklar psikolojik, romantik ve toplumsal altmetinleri fark edecektir.” (tanıtım bülteninden)

 

  1. Dönüşüm – Kafka

Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan uzun öyküsüdür. Oldukça akıcı bir kitap olan. Kitabın Kahramanı Gregor Samsa yaşadığı zamanın gerekliliklerine uygun bir hayat sürerken bir sabah uyandığında kendi çok farklı bir halde bulur… Dönüşüm’ü bitirdiğinizde bir süre etkisinden çıkamayacaksınız.

 

  1. Açlık – Knut Hamsun

Knut Hamsun’un 1890 yılında yayımladığı açlık kitabında yazar olma sevdasıyla yola çıkan son derece gururlu ve cömert bir adamın yolun sonunda yaşadığı zorluklar karşısında mücadeleye devam edemeyip hayallerinden vaz geçişinin hüzünlü öyküsünü okuyacaksınız.

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow