Deneme Nasıl Çözülür?

author

 

Deneme çözmenin sınav başarısına büyük katkıları olduğu aşikârdır. Deneme çözerek hem pratik yapabilir hem de eksik kaldığınız konuları tespit edebilirsiniz.

Peki, ama denemeleri nasıl daha etkili çözeriz, daha başarılı olmak için neler yapabiliriz beraber inceleyelim.

Öncelikle YKS’ye girdiğinizde belli bir süreniz olacak ve kimse size bu süreden fazlasını vermeyecek. Bu nedenle herhangi bir deneme çözerken de ÖSYM’nin belirlediği süre sayısı kadar kendinize süre vermeli ve bunun dışına çıkmamalısınız. Bu sizin hem zamanı yönetmenizi kolaylaştıracak hem de sınava adapte olmanızı sağlayacaktır.

Denemeyi çözdüğünüz ortamda ses, ışık gibi dış etkenlerin az olmasına ve dikkatinizi toplamaya önem gösterin. Sınav çözerken konsantrasyonunuzu bozacak dış etkenleri ortadan kaldırmanızda fayda var.

Denemeye başlandığında çoğunlukla kitapçıktaki sıralamaya uygun gidilir. Yapmanız gereken ise en hâkim olduğunuz dersten çözmeye başlamanız olacaktır. Bu yöntem size vakit kazandırır. Sayısal öğrencisiyseniz matematikten başlamak her zaman sizin için avantaj olacaktır.

Soruları çözerken sıralı şekilde gitmeye çalışmayın. Zor soruya denk geldiğiniz an işaretleyip diğer sorularla devam edin. Soruları çözerken zorluklarını da kendi içinde ayırabilirseniz tekrar çözmek için geri döndüğünüzde zaman kazanırsınız. Biraz kafa karıştıran bir yöntem gibi gelebilir ama sürekli deneme çözerek zamanla sorulara göz gezdirirken bile zorluk derecelerini aklınızda ayırabileceksiniz.

En önemli noktalardan biri deneme çözümünden sonra o denemenin analizini yapmaktır. Eğer çözdüğünüz denemenin analizini yaparsanız bu sizi bir sonraki denemeye hazırlar. Sınavınız bittikten sonra netlerinizi kontrol edin, yanlış sayılarınızı tespit edin, yanlışlarınızın hangi konulardan olduğunu bulun ve kendinize bir çalışma programı oluşturup bir sonraki denemenize kadar o konulara yoğunlaşın. Zaman içinde netlerinizde artış olduğunu göreceksiniz.

Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow