Çift Anadal ve Yandal Hakkında Merak Edilenler

author

 

Üniversite adayı öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri çift anadal ve yandal uygulamalarının ne olduğu ve nasıl yararlanılabileceği konusudur. Öğrenciler için zorlayıcı ama oldukça da avantajlı bu iki uygulamayla ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımız devamında bulabilirsiniz.

Çift anadal uygulaması herhangi bir lisans veya ön lisans bölümüne kayıtlı öğrencilerin bağlı oldukları üniversitenin çift anadal yönetmeliğine uygun şartları (not ortalaması, başvuru yarıyılı vs.) sağlaması ile lisans öğrencilerinin ikinci bir lisans programında, ön lisans öğrencilerinin de yine ikinci bir ön lisans programında daha eğitim görebilmeleri ve ikinci bir diplomaya sahip olabilmeleri fırsatıdır.

Yandal ise yine bir lisans veya ön lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin, kendi üniversitelerindeki başka bir bölümden bazı dersleri alarak sertifika elde ettikleri bir uygulamadır.

Çift anadal veya yandal yapmak isteyen öğrenciler en erken 3. yarıyıllarında en geç de 5. yarıyıllarında başvurularını yapabilirler. Başvuru şartları her üniversitenin kendi yönetmeliğine göre değişiklik gösterebilir ancak çift anadal veya yandal yapmak istediğiniz program çok başvuru alıyor ise not ortalamanız ne kadar yüksek olursa başvurunuzun kabul edilme olasılığı da o kadar artacaktır.

Çift anadal veya yandal yapıyorken birinci anadalınızdaki not ortalamanız düşerse çift anadalınız ve yandalınıda iptal olabilir. Bu nedenle yine bağlı bulunduğunuz üniversitenin yönetmeliğine uygun olarak birinci anadalınızdaki not ortalamanızı da yüksek tutmanız gerekir.

Özellikle çift anadal programlarını tamamlamak oldukça zorlayıcıdır. Öğrencilerin birinci anadal derslerinde başarı göstermelerinin yanı sıra bir de okuyacakları ikinci anadallarındaki derslerden de başarılı olmak durumundadırlar. Bunun için de oldukça yoğun bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Eğer çift anadal yapmayı düşünüyorsanız bu yoğunluğa hazır olup olmadığınızdan kesin bir şekilde emin olmanız gerekiyor.

 

 


24.08.2019 23:49 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow