Çalışma İsteğininizi Artıracak Etkili Yöntemler

author

 

Bir yıllık bir sınav süreci hazırlığının içindesiniz, hatta belki birçoğunuz ilk hazırlığı değil. Bu sürece büyük bir hevesle başlayıp zaman içerisinde motivasyonunuzu kaybettiğiniz dönemler olmuştur, üzülmeyin. Önemli olan içinde bulunduğunuz isteksizliğe rağmen devam etmektir. İsteksiz hissettiğiniz dönemlerde ne yapmamız gerektiğini yazımızda hep birlikte inceleyeceğiz.

İlk önce çalıştığınız zaman ulaşacağınız sonuçları düşünün. Girmek istediğiniz bölüm, okumak istediğiniz üniversite, hayalini kurduğunuz üniversite hayatı gibi şeyleri düşünürseniz istediğiniz sonuca ulaşabilmek için çalışma isteğiniz artacaktır.

Kendinize tam anlamıyla uygun olduğunu düşündüğünüz bir çalışma programını rehber öğretmeninizle oluşturmanız veya kendiniz planlamanız çalışma isteğinize destek olacaktır. Özellikle kendi seviyenize uygun oluşturacağınız bir programa uymakta sıkıntı yaşamayacağınız için çalışma isteğinizi kaybetmezsiniz. Elbette sınırları yavaş yavaş zorlamakta önemlidir.

Zorlu bir süreçte olduğunuz doğru; ancak en azından haftanın bir gününü kendinize ayırmalısınız. Arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz, görmek istediğiniz yerlere gidebilirsiniz, film, spor gibi yapmak isteyip ertelemek zorunda kaldığınız aktivitelerinizi kendinizde ayırdığınız bir günlük izninizde gerçekleştirebilirsiniz. Emin olun kendinize zaman ayırdıktan sonra dersin başına oturmak çok daha kolay olacaktır.

Çalıştığınız ortam nasıl, hiç düşündünüz mü? Belki ders çalışma isteğinizi azaltan etkenlerden biri de çalışmak için içerisinde bulunduğunuz ortamdır. Belki siz daha renkli bir yerde daha istekli çalışıyorsunuzdur ama çalışma alanınız bunun tam tersidir veya daha sade, az eşyanın olduğu bir yer sizi daha fazla odaklandırdığı için daha istekli oluyorsunuzdur ama çalışmak için bulunduğunuz yer dağınık bir yerdir. Tüm bunlar da sizin isteğinizi kırabilir. Bu nedenle evdeki alanınızı kendi isteğinize uygun bir şekilde düzenleyin.

Sınav döneminde zaman zaman çalışma isteğinizi kaybetmeniz sürecin getirdiği doğal bir durumdur. Motive olmanız önemli; ancak hiçbir insan daima motive bir şekilde hayatınız sürdüremez. Elbette düştüğünüz, hevesinizin, isteğinizin azaldığı dönemler olacaktır. Önemli olan tüm bunların sadece size ait bir durum değil herkes için yaşanabilecek geçerli bir durum olduğunu bilmeniz ve bunun bilinciyle ne kadar isteksiz olursanız olun üstesinden gelip istikrarınızı devam ettirmenizdir. Bu stresi tekrar yaşamamak adına ne olursa olsun çalışmaktan vazgeçmeyin.

  

 

 

 

 


24.08.2019 01:57 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow