Bölüm Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

author

 

YKS’yi atlattınız, atlattınız da iş bununla bitti mi?  Hayır…

Sonuçlar açıklandıktan sonra tüm adayları saracak olan tercih yapma heyecanı en az sınav sürecindeki hazırlık kadar önemli. Yanlış yapılan tercihler, bütün bir yıl verdiğiniz emeğin boşa gitmesine bile sebep olabilir.

Bir de okuyacağı bölüme çevresel faktörler, maddi kaygılar ve popularite gibi sebeplerle karar verip doğru bir tercih yaptığını zanneden adaylar var. İşte tercih döneminde yaşanan en büyük sorunlardan biri budur. Size hiç de uygun olmayan bir bölümü sırf popüler diye veya benzeri sebeplerle tercih ederseniz 4 yıl boyunca ve belki de o bölüme uygun mesleği yapacağınız için bir ömür boyu pişmanlık yaşayabilirsiniz…

Bölüm seçmeden önce o bölümün aldığı derslere, mezun olduktan sonra yapabileceğiniz mesleklere ve bu mesleklerin sizin için uygun olup olmayacağına mutlaka bakmalısınız. Kişilik tipiniz nedir? Karakterinize en uygun meslekler ve bölümler nelerdir? Bunları iyice analiz etmelisiniz.

Sitemizdeki mini kişilik envanterini çözerek kişilik tipinizi öğrenmek için tıklayın!

İçe dönük bir kişiliğiniz varsa siz, yaratıcılığınızı konuşturacağınız alanlarda çok başarılı olabilirsiniz. Metin yazarlığı, grafik tasarım gibi hayal gücünüzü aktarabileceğiniz işler size göre olabilir. Bunun dışında içe dönük kişilik tipinde olan bireyler teknik çalışmalar yapabilecekleri işlere de uygunluk gösterebilirler. Çünkü araştırma ve problem çözme becerileri gelişmiştir.

Dışa dönük kişilik tipindeki bireyler hareketli olacakları, yüz yüze iletişim kurabilecekleri meslek dallarında başarı olma ihtimalleri daha yüksektir. İkna becerileri yüksek olan dışa dönük kişiler satış, pazarlama, halkla ilişkiler gibi meslek alanlarında daha başarılı ve daha mutlu olacaklardır. İletişim kurma becerisi yüksek olan bu kişilik tipine insan kaynakları alanı da oldukça uygundur.


07.12.2021 14:04 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow