Bilgisayar Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

author

 

Bilgisayar mühendisliği, temel bilgisayar donanımları, programlama, yazılım ve algoritmalar üstünde çalışan üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı bir bölümdür. Bilgisayar mühendisleri programlama, sayısal tasarım, cebir, fizik, matematik, mikro işlemciler, veri yapıları ve algoritmalar, web tasarım, işletim sistemleri, istatistik gibi dersler alırlar bunların yanında web madenciliği, yazılım tasarımı, yazılım mimarisi, standartlarla yazılım geliştirme, yapay zeka, veri iletişimi, kriptoloji, oyun programlama, bulut bilişim ve güvenlik gibi birçok seçmeli ders de alabilirler. Seçmeli dersleri öğrenci yönelmek istediği alana göre kendisi belirleyebilir.

Bilgisayar mühendisliği seçmek isteyen bir öğrencinin matematikle arası çok iyi olmalıdır. Aynı şekilde fizikle de iyi anlaşıyor olmalıdır ama öncelik matematik. Kısaca matematikten hoşlanmayan biri için bölüm can sıkıcı bir hal alabilir.  Ayrıca sürekli yenilenen ve ilerleme halinde olan bir bilimin içerisinde olduğunuz için her zaman yeniliklere ve öğrenmeye açık olmalısınız, araştırmalar yapmalı ve gelişmeleri takip etmelisiniz yani her zaman online olmalısınız.

Bölümü Türkçe okumak mı? İngilizce okumak mı? Tüm adayların aklında büyük bir soru işareti ancak Bilgisayar Mühendisliği ile ilgili gelişmeler yurtdışında yaşanıyor ve zaten bölümde karşılaşacağınız terimlerin çoğu İngilizce olacak. Bu nedenle özellikle Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü İngilizce okumak sizin faydanıza olacaktır. İlk zamanlar belki ana dilinizin dışında eğitim almak sizi zorlayacaktır ama zaman içerisinde uyum sağlayacaksınız.

Bölümün iş imkânları oldukça geniştir, bilgisayarın olduğu her yerde sizin de işiniz var demektir. Eğer bu mesleği severek yaparsanız başarılı olmanız kaçınılmazdır. Bilgisayar mühendisliği gibi bir bölüm iş imkânı, para getirisi vs. için tercih edilmemesi gereken bir bölümdür çünkü hem zor hem de sevmeden yapmanın güç olduğu bir meslek sahibi olacaksınız. Bundan dolayı elbette yalnızca Bilgisayar Mühendisliği için değil hangi bölümü seçerseniz seçin gerçekten istekli olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Üniversite seçiminizi yapacağınız zaman geldiğinde, okulun size sunduğu seçmeli dersleri, akademisyenlerinin yaptığı çalışmaları, bölümle ilgili yapılan seminerleri mutlaka inceleyin ve staj programları, Erasmus programları vs. gibi olanaklarını araştırın. Bilgisayar Mühendisliği gibi bir bölümde aslında okuduğunuz okuldan ziyade sizin kendinize neler kattığınız, ne kadar geliştirdiğiniz, yaptığınız stajlar, araştırmalar, projeler gibi şeyler çok daha önemlidir. Sürekli gelişen bir bölümde kendinizi yenilemezseniz, geride ve eksik kalırsanız en iyi üniversitede okusanız bile bir şey ifade etmez.


23.02.2020 20:03 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow