Başarı Klişeleri

author

 

Başarılı olmak için yapmanız gerekenlerle ilgili hep söylenen belli başlı cümleler vardır. Dersi derste dinle, soru sormaktan çekinme, planlı ol vs. gibi… Bunlar size ne kadar klişe cümleler gibi gelse de uygulamaya başladığınız zaman, yarar sağlayacağınızı görmeniz için hep söylenen bu cümlelerin aslında neden söylendiğini açıkladık. Başarı klişelerinin gerçekten nasıl işe yaradığını yazımız devamında bulabilirsiniz…

Dersi Derste Dinle

Belki de en çok duyduğunuz klişe cümlerlerden biridir. Bu cümlenin bu kadar çok söylenmesinin nedeni ise derse dikkat vererek ayıracağınız 40 dakikanın size ileride kazandıracağı zamandır. Ders anında dersi dinlemek öğrenci için en rahat ve verimli bir öğrenme yöntemidir. Eğer ders esnasında dikkat vererek o dersi dinlerseniz daha sonra tekrar etmek için çalıştığınızda defalarca okumanıza gerek kalmayacak ve bu da size zaman kazandıracaktır.

Anlamadığın Yeri Sor

Anlamadığınız noktalarda soru sormak çekinmeniz gereken bir davranış değildir. Aklınıza takılan her şeyi öğretmenlerinize veya cevabı öğrenebileceğiniz her kim varsa sormaya çalışın. Her zaman yeterince odaklanamayabilirsiniz böyle durumlarda anlamadığınız kısımları sormaya çekinmeyin.

Çalışma Programı Oluştur

Hangi çalışma yönteminden nasıl daha fazla verim alacağınızı bulmaya çalışın. İlk zamanlar saat olarak daha fazla çalışıyor olabilirsiniz, üstüne çıkmaya çalışın ama eğer çıktığınız da verim alamıyorsanız kendinizi zorlamayın zaman içinde yaptığınız çalışma süresini arttırmak daha etkili olacaktır.

Hedefin Olsun

Eğer bir hedefiniz olursa çalışmak için motivasyonunuz artacaktır. İlkokul yıllarınızı, defterinizin kenarına öğretmeninizin 5 yıldız atması için güzel yazma konusunda gösterdiğiniz çabayı düşünün. Öğretmeninizden aldığınız bu sembolik tekdir bile sizi ne kadar mutlu etmişti.

Şimdi hedefler büyüyor, değişiyor, zorlaşıyor belki ama size içsel olarak çalışma azmi ve motivasyon kazandıracağı kuşkusuz.

Hedefiniz çok iyi bir üniversitede okumak olabilir, yurtdışında okumak olabilir ya da ekonomik özgürlüğünüzü elde etmek olabilir. Her ne olursa olsun tüm bu etkenlerin çalışma motivasyonu anlamında size yararı olacaktır.

Planlama Yap

Hangi gün hangi konuda ne kadar çalışacaksınız belirlenemek ilerleminize katkı sağlar bunun içinde kendinizi tanımanız ve doğru bir çalışma programı oluşturmanız gerekir.

Kendinizi tanımak, nelerde iyi olduğunuzu veya hangi noktalarda eksikleriniz olduğunu bilmek buna uygun çalışmanıza ve doğru tercihler yapmanıza yardımcı olur.

Planınızı yaptıktan sonra uygulamak için beklemeyin ve harekete geçin. Her zaman daha iyisi vardır ama önce yola çıkmanız gerekir. Başladıktan sonra kendiniz için daha verimli olacağını düşündüğünüz çalışma planlarını keşfedebilirsiniz.

Zamanı Doğru Kullan

Zaman yönetimi hem ders çalışırken hem de kendi hayatınız içinde eğer uygulayabilirseniz size büyük faydalar sağlayacaktır.

Hangi derse ne kadar zaman ayırmanız gerekiyor, sınav esnasında soruların yetiştirebilmek için neler yapmalısınız bunların bilincinde olursanız zaman yönetimini daha etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca sosyalleşmek, kitap okumak, dizi izlemek gibi çeşitli aktivitelere zaman ayırmak da sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Bu nokta da yine zaman yönetimi size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Bahane Üretme

Bir çay içeyim sonra başlarım

Şimdi uyuyayım sabah erken kalkar çalışırım

Bir dışarı çıkayım eve gelince çalışırım

Odam çok dağınık önce toplayayım

Bu bahaneler listesi uzar gider…

Evet ders çalışmak her zaman o kadar da keyifli olmayabilir ama sürekli bahaneler üretip ertelemek sizi sıkıntıya sokar.

Bahanelerin arkasına sığınır ve bunların bahane olmadığına kendinizi inandırırsanız çalışmak için şevkinizi kaybedebilirsiniz

Uygun Çalışma Ortamı Oluştur

Çalışırken odanın sıcaklığı, aydınlatması, düzenli olması gibi etkenler faktörlerin size uygun olmaması çalışmanızı etkileyecektir.

Bu nedenle uykunuzu getirecek kadar loş ne de gözünüzü yoracak kadar aydınlık bir ortamda çalışmamalısınız.

Oda sıcaklığınızı en uygun seviyeye getirmeli ve bunu çalışmaya başlamadan önce yapmalısınız.

Ayrıca telefonunuzu yanınıza değil uzak bir yere koymalısınız çünkü gelen bildirimler dikkatinizi dağıtacaktır.

Özellikle telefonunuzla çok ilgiliyseniz çalışma esnasında kesinlikle yanınızda bulundurmayın.


08.07.2020 22:26 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow