Ailelerin Tercih Döneminde Tutumu Nasıl Olmalı ?

author

Her yıl birçok anne baba üniversite sınavının stresini öğrenciyle beraber yaşıyor. Her ebeveyn çocuğunun iyi bir mesleği olmasını istiyor ve hatta birçoğu daha doğmadan önce çocuğunun ilerde hangi meslekte olacağını kafasında tasarlıyor.

Elbette herkes çocuğu için en iyisini ister ancak o bölümü okuyacak o mesleği uzun yıllar icra edecek olan öğrencinin kendisidir. Bu nedenle sorulması gereken soru öğrencinin iyi bir mesleği mi olsun yoksa mesleğinde mi iyi olsun. Kişinin işini severek yapıyor olması o işte ilerlemesine ve gelişimine büyük ölçüde katkılar sağlar.

Ailelerse genelde risksiz ve en fazla para kazanılabilecek mesleği istiyorlar. Öğrencinin isteğiyle ailenin isteği bu noktada çoğunlukla uyuşmuyor. O nedenle eğer öğrencinin okumak istediği bölüm kafasında netleştiyse ve herhangi bir tereddüt yaşamıyorsa aileler müdahale etmemelidir.

Öğrencinin emin olamadığı noktada onu istek ve yeteneklerine göre yönlendirmeli ve kendi istediklerini dayatmamalıdırlar.  Bir sayısal öğrencisi fizik dersini sevmiyor ve başarı gösteremiyor olabilir bu durumda ona makine mühendisliği, elektrik mühendisliği ve benzeri bölümler okutmak doğru olmayacaktır. Zaten zor ve stresli bir yıl geçirmiş olan öğrencilerin tercih döneminde aileleri tarafından desteklenmesi ve doğru yönlendirilmesi mutlu ve başarılı bir gelecek için oldukça önemlidir.

Doğru Tercih bu yıl tercih döneminde Aile Danışmanlığı Merkezi ile ailelere bu konuda destek olmayı hedefliyor. Bizi takip edin!


23.02.2021 22:03 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow