4 Adımda Sınav Stresinden Kurtulun

author

Sınav süreci hepinizi yoran zor bir süreç. Bazılarınız bu süreçte üstlerine alabileceklerinden çok daha fazla yük yüklenerek kendilerini çok daha zor bir durumun içine sokarlar. Bunun sonucunda da yapamayacaklarını ve başaramayacaklarını düşünürler. ‘’Ya başaramazsam’’ duygusu sizi aşağı çeken stresinizi artıran ve çoğunlukla en nihayetinde başarısız olmanıza sebep veren bir duygudur.

Stresi aza indirerek saha sağlıklı bir sınav dönemi geçirmek için bu 4 yöntemi uygulayabilirsiniz:

 

  1. Programlı Çalışmak

Hangi derse ne kadar zaman ayırdınız? Hangi konularda eksiksiniz? Hangi derse daha fazla yüklenmelisiniz? Bunların analizi yapar buna uygun bir programa göre sitemli bir şekilde çalışırsanız verimli bir çalışma yöntemi uygulamış olursunuz. Bu sayede daha fazla bilgiye hakim olursunuz, bu durumda kendinize daha çok güvenmenize ve yaşadığınız tresin azalmasına büyük katkılar sağlar.

 

  1. Motivasyon

Sınav döneminde ders çalışmak dışında sizin moralinizi yükseltecek şeyler neler bunları düşünün. Sinemaya gitmek mi, önceden görmek istediğiniz bir yeri gezmek mi, arkadaşlarınızla vakit geçirmek mi? Hangisinin size kendinizi daha iyi hissettireceğine karar verin ve yapmak için vakit kaybetmeyin. Önemli bir sürecin içerisindesiniz ancak zamanınızı sadece ders çalışmaya ayırmak sizi yoracak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Bu nedenle daha verimli ve istekli olmak adına kendinize ve sevdiğiniz şeylere zaman ayırmayı ihmal etmeyin.

 

  1. Uyku Düzeni

Yalnızca sınav stresi için değil günlük hayatta da yaşayacağınız her türlü stresin önüne geçmede size yardımcı olacak en önemli şeylerden biri uyku düzeninizi oturtmuş olmaktır. İyi ve düzenli uyku aynı zamanda dikkatinizi toplamanıza ve hafızanız kuvvetlendirmenize de katkı sağlayacaktır.

 

  1. Kıyaslamadan Uzak Durmak

Herkesin kendine göre bir potansiyeli vardır, bunu unutmayın. Kendinizi başkalarıyla bir yarış içerisine sokmak sizi çalışma anlamında kamçılayabilir ama büyük streslere sokup oldukça yorabilir de. Kendinizin neler yapabileceğini bilip, kendinizle ilgili doğru analizler yaparsanız başarılı olma şansınızı artırırsınız. Bireysel olarak güçlenmeye, kendi başarınızla yarışmaya çalışın.


09.07.2020 00:48 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow