2. Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması

author

 

Kurgusal Dava Yarışamaları, önceden belirlenen bir konu ile davacı ve davalı tarafların iddia ve savunmaları şeklinde gerçekleşen, bir tür sanal mahkeme yarışmasıdır. Öğrenciler önceden konuyla ilgili hazırlıklarını yaparlar, bol araştırma ve okuma gerektiren bir yarışmadır çünkü öğrendikleri bilgileri savunmalarında kullanarak kazanmaya daha çok yaklaşabilirler.

Ülkemiz üniversitelerinin Hukuk Fakültelerinde okuyan öğrenciler için daha önce birçok kez farklı yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenmiş olan Kurgusal Dava Yarışması,  bu yıl ilk kez İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek. Daha önce ülkemizde lise düzeyindeki öğrenciler için yapılmış bir örneği olmayan Kurgusal Dava Yarışması Hukuk Fakültesi tercih etmek isteyen aday öğrenciler için büyük bir avantaj.

Hukuk Fakültesi tercihi yapacak resmi ve özel ortaöğretim kurumları bünyesindeki öğrencilere bir deneyim yaşatmak ve mesleğe olan uygunluklarını, yatkınlıklarını öğrenecekleri,algılayacakları bir platform oluşturmak amacıyla yapılan yarışma hakkında genel bilgiler ise şöyle:

 

İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan ‘Liselerarası Kurgusal Dava Yarışması’ ile Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okullarda 11. ve 12. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin hukuki bir olayın iddia ve savunma taraflarını canlandıracakları ve böylece ikna ve ifade yeteneklerini geliştirecekleri, aynı zamanda hukuk alanında çalışmayı deneyimleme fırsatı yakalayacakları bir yarışmadır.

 

Yarışmanın Teması – Sosyal Medya Suçları

Kısaca sosyal medya olarak adlandırdığımız, çeşitli sosyal ağlarda devam eden insan ilişkileri zaman zaman konusu suç oluşturacak biçimlere bürünebilmektedir. Sosyal medyada işlenebilen suçlar, bilişim suçlarından farklı olup, daha çok bilişim vasıtalı suçlar olarak değerlendirilmektedir. Nitekim, günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan hakaret, tehdit, kişisel verilerin paylaşılması gibi suçlar, sosyal ağlar üzerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Yarışma Takvimi

06 Mart 2020 - Son Başvuru Tarihi

21-22 Mart 2020 - Eğitim ve Bilgilendirme Toplantıları

11-12 Nisan 2020 - Birinci Tur Yarışmaları

18-19 Nisan 2020 - Final Turu Yarışmaları


26.05.2022 13:07 tarihinde yayınlandı.
Yorum Yaz
Yorumlar (0)
arrow