YGS’ye Stratejik Yaklaşmak! LYS’de daha başarılı olabilmek için YGS stratejisi!

ygsstratejikyaklas
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Bilindiği üzere YGS bu yıl 12 Mart pazar günü uygulanacak. Saat 10.00’da başlayacak olan sınav 160 dk sürecek ve tek oturumda tamamlanacak. YGS’ye sayılı günler kala tercih edeceğiniz bölümü göz önünde bulundurarak YGS’yi nasıl daha verimli geçirebileceğiniz hakkında kısa önerilerde bulunacağız.

Örnekler üzerinden açıklayacağımız sistemde hangi testlere ne kadar önem verilmesi gerektiği tercih edeceğiniz bölümün puan türü ile direk olarak ilişkili olduğunu göstereceğiz.

Öncelikle YGS’de hangi testlerin YGS puan türlerine ne kadar etkisi var tekrar hatırlayalım;

s1

Şekilde görüldüğü üzere her bir testin puan türlerine farklı katkıları var. Bu tablo bize gösteriyor ki eğer hedefiniz YGS-3 puan türünden daha yüksek bir puan almaksa Türkçe ve Sosyal Bilimler testine daha önem vermeniz gerekiyor. Basit bir örnek vermek gerekirse, Türkçe’den yapacağınız 1 Net Fen bilimler testinde yapacağınız 4 nette eş değer. YGS’de zamanınızı daha verimli harcamak isteyen her aday bu katsayıların önemle üzerinde durmalıdır.

“Tabi ki %10 gibi etkisi dahi olsa bu testlerden yapılan her net başarı sıranızı ve puanınızı arttıracak, diğer adayların önüne geçmenizi sağlayacaktır. Yani YGS-3’de fen bilimleri testinin etkisi az diye fen bilimleri testinden soru cevaplamamak hata sayılır. Bu yazı YGS’de ki kısıtlı zamanınızda hangi teste daha fazla önem göstermeniz gerektiğinin bir önerisi niteliğindedir.”

Bilindiği üzere YGS’nin LYS puan türlerindeki puanlara etkisi ortalama %40 civarındadır. LYS’de daha iyi bir sonuç ortaya çıkarmanız için başarılı bir YGS sınavı geçirmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki tabloda YGS’nin LYS puan türlerine etkilerini görebilirsiniz.

MF Puan Türlerine YGS ve LYS testlerinin etkisi

s2

YGS’nik LYS puan türlerine etkisi ortalama %40 demiştik. Bu tabloda bu oranı açık olarak görebilirsiniz. Örneğin MF-2 puan türünde YGS testlerinin toplam etkisi:

%11 (YGS Türkçe)+%5 (YGS Sosyal Bilimler)+%11 (YGS Temel Matematik)+%13 (YGS Fen Bilimleri) = %40’dır.

Örneğin; TIP Fakültesi tercih etmek isteyen bir aday düşünelim. MF-3 Puan türünde iyi bir puan yapmak zorunda olan bir sayısalcı aday. Bu aday eğer YGS’de sosyal bilimler testine de önem verirse diğer adayların önüne geçecektir. Çünkü sosyal bilimler testinin MF-3 puan türüne etkisi azımsanmayacak kadar çok, %7’dir. Bunun yanında bir sayısal programı tercih edecek olan aday matematiğe verdiği ağırlığın aynısını da Türkçe testine vermelidir. Türkçe testinin de matematik testi gibi MF-3 puan türüne etkisi %11’dir. Burada adaylar Türkçe ve Sosyal Bilimler testi ile rakiplerine fark atabilirler.

YGS’yi bu şekilde stratejik geçirdikten sonra yapacağınız tek şey LYS-1’de Matematik testinde, LYS-2’de Fizik testi, Kimya testi ve özellikle Biyoloji testlerinde en çok doğru cevabı vermek olacaktır.

TM Puan Türlerine YGS ve LYS testlerinin etkisi

s3

TM puan türlerimizde daha yüksek puanlar elde edebilmek için YGS’de nasıl bir yol izlemeli, zamanımızı nasıl değerlendirmeliyiz? Bir örnekle açıklayalım;

Örneğin İŞLETME programı tercih etmek istiyorsunuz. İşletme programının puan türü TM-1’dir. Bu programı tercih etmeniz için iyi bir TM-1 puanına ve sıralamasına sahip olmalısınız. Peki TM-1 puan türünde daha yüksek puan elde edebilmek için YGS’de hangi testlere ağırlık verilmeli?

Tablodan görüldüğü üzere; TM-1 puan türü’ne YGS ve LYS testlerinin etkisi;

s4

YGS’deki sınırlı zamanınızda İŞLETME programı tercihi hedefiyle TM-1 puan türünde iyi bir puan ve sıralama elde etmek için Temel Matematik testinin daha değerli olduğunu göreceksiniz. İşletme programı tercih edeceksiniz diye fen bilimleri testinden soru cevaplamamak büyük bir hata olacaktır. Tabloda görüldüğü üzere fen bilimleri testinin ağırlığı sosyal bilimler testi kadar. Yani her bir fen bilimleri neti aynı sayıda sosyal bilimler neti kadar değerlidir. Burada fen bilimleri testinden yapacağınız her bir net sizi rakiplerinizden daha ileriye taşıyacaktır.

Buradaki önem sırası açıktır ki; Temel Matematik Testi > Türkçe Testi > Fen Bilimleri Testi=Sosyal Bilimler Testi

TS Puan Türlerine YGS ve LYS testlerinin etkisi

s5

TS-1 Puan türünde örneğin İletişim Sanatları programını tercih etmek isteyen bir adayın YGS’deki matematik testine oldukça ağırlık vermesi gerektiği tabloda %10 gibi büyük bir oran ile gösterilmiş. Sözelci bir aday olduğu halde matematik testinden yapılan netler adayı rakiplerinin önüne geçirerek TS-1 puan türünde iyi bir puan ve sıralama getirebilmesi için bir fırsat niteliğindedir.

DİL Puan Türlerine YGS ve LYS testlerinin etkisi

s6

DİL Puan türlerini incelediğimizde, DİL-1 puan türüne YGS’nin etkisi ortalama %35, DİL-2 puan türüne etkisi ortalama %50,  DİL-3 puan türüne etkisi de ortalama %80’dir.

Bilindiği üzere DİL puan türleri aşağıdaki programları tercih etmek için kullanılmaktadır.

DİL-1 Puan Türü – İngilizce, Almanca, Fransızca öğretmenlikleri, Dil ve Edebiyat programları vb. (Öncelikli Yabancı Diller)
DİL-2 Puan Türü – İtalyan, İspanyol, Arnavut, Boşnak, dil ve edebiyat programları (Batı dilleri)
DİL-3 Puan Türü – Arapça, Farsça, İbranice dil ve edebiyat programla vb. (Doğu dilleri)

İngiliz Dili ve Edebiyatı programını tercih etmek isteyen bir adayın DİL-1 puan türünden daha iyi bir puan ve sıralama elde edebilmesi için YGS’de özellikle Türkçe ve Sosyal Bilimler sınavına ağırlık vermesi kesinlikle gerekiyor. Ancak Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden yapacağı bir kaç net veya daha fazlası adayı rakiplerinin önüne geçirecektir.

Yukarıda verilen örnekleri tabloları baz alarak daha da çoğaltabiliriz.

YGS stratejik davranılması gereken ve adaylar arasındaki başarı sırası ve puan farklarını en çok etkileyen sınavdır. Bu sınava atlatılması gereken bir engel olarak bakmak yerine daha çok hedeflenen programı tercih etmek için gerekli puan türünde başarılı olabilmek için iyi değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak görülmelidir.


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Benzer Yazılar: