Work And Travel ile ilgili Merak Ettikleriniz! – RÖPORTAJ

work-and-travel-1
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Work and Travel, her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programı. Work and Travel katılımcıya yaz tatilinde Amerika’da çalışarak kendi parasını kazanma, dil pratiği yapma ve seyahat etme imkanı tanır ayrıca kendinizi daha yakından tanımanız ve tecrübe kazanmanız için iyi bir fırsattır. Bu yazımızda  Work and Travel programında yer almış bir arkadaşımızla röportajımızı okuyacaksınız.

1-Work and Travel nedir, hakkındaki düşüncelerin nelerdir, gitmeyi düşünen kişilere tavsiye eder misin?

Work and Travel ABD’ye gidebilecek en kestirme yollardan birisidir. Aynı zamanda her üniversite öğrencisinin en az bir kez tecrübe etmesi gereken dünyanın en popüler kültürel değişim programı. Work and Travel, üniversite öğrencilerine eğitim hayatları süresince; Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi izni ile çalışma ve seyahat olanağı sunan tek kültürel değişim programıdır. Work and Travel, katılımcıya yaz tatilinde Amerika’da çalışarak kendi parasını kazanma, dil pratiği yapma ve seyahat etme imkanı tanır. Gitmeyi düşünenlere şiddetle tavsiye ediyorum!!

2-Work and Travel gitmeyi düşünenlere ne kazandırır ve sana ne kazandırdı?

Amerikan kültürü ve yaşamı başta olmak üzere pek çok kültürü tanıma ve yaşama fırsatı sağlar. İngilizce becerilerinizi geliştirme ve pratik yapma fırsatı, Hayatınızın en güzel döneminde edineceğiniz ve CV nize ekleyebileceğiniz iş tecrübesi, ek olarak, en önemlisi kişisel yönlerinizi ve becerilerinizi geliştirerek kendi ayaklarınızın üzerinde durmanın verdiği gururu ve öz güveni yaşamak hissini sağlar. Peki Work and Travel bana ne kazandırdı? Work and Travel (kısaca:WAT) bana hayatımın en güzel dönemlerini yaşattı aynı zamanda hiçbir yerde öğrenemeyeceğim kadar dil öğrendim. Parasal açıdan bakarsak; WAT programıyla birlikte en ucuz yoldan Amerika’yı gezdim ve tüm bu yaptıklarımı CV me ekledim çünkü mezun olduğunuzda herhangi bir iş başvurunda dil ve yurt dışı faaliyetleriniz soruluyor. Work and Travel ise bana bunları zaten kazandırdı.

b48882_5e9bf33f0f0c4fca9bad19c249bf3997

3-Work and Travel yaparken en çok zorlandığın konu neydi?

Work and Travel yapan öğrencilerin genellikle sıkıntı çektikleri konu “yemek” konusudur.Ama bu da biraz kişinin kendi özverisine bağlı. Her gün kendi yemeğinizi yaparsanız çok sorun yaşamazsınız. Biliyoruz ki Amerika fastfood ülkesi bu sebepten hazır yemekler ve sürekli fastfood tüketmek insan sağlığına zarar verebiliyor.

4-Work and Travel yapmayı ikinci kez düşünür müsün?

Evet kesinlikle. Work and Travel yapmak için herhangi bir üniversitede öğrenci olman yeterli. Ben mezun oldum ama Work and Travel ile tekrar çıkıyorum hatta okurlar bu yazıyı okuduklarında Work and Travel yapıyor olacağım. Peki ben nasıl ikinci kez çıkıyorum mezun olduğum halde? Bir üniversite de yüksek lisans yapıyorum, öğrenci olduğum için tekrar bu programa katılabiliyorum.

5-Aracı şirketler size  yardımcı oluyor mu?

Evet, bu kuruluşlar sadece siz gitmeden önce değil, gittikten sonra da orada karşılaşacağınız bir sorunda size yardımcı olmakla yükümlüler. Bu yüzden gitmeden önce bu konuda kendinizi güvence altına almanız önemli. İş vereniniz ile veya sponsorunuzla oluşacak herhangi bir sorunda önce kuruluşunuz ile iletişime geçip bilgi almanız size çok yarar sağlayacaktır.

6-Yabancı dil konusunda zorluk çektin mi?

Amerika’ya gittiğimde İngilizcem kötü değildi yani evet konuşup anlaşabilecek düzeydeydim. Ama aslında öyle olduğumu sanıyormuşum. Bence ciddi derecede aksanları var ve bizim konuşup öğrendiğimizden farklı bir İngilizce konuşuyorlar. Evet ilk gittiğimde bu konuda sorun yaşadım diyebilirim . Zamanla biraz daha alıştım yine de , tam anlamıyla zorluk çekmedim diyemem.

EĞER İMKANINIZ VARSA;İÇİNİZDEKİ YENİ DÜNYAYI KEŞFETMEK,KENDİNİZİ YENİDEN BULMAK İÇİN WORK AND TRAVEL PROGRAMINI DENEMELİSİNİZ

Screenshot_20170614-092951

NİLDENİZ PINAR


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Benzer Yazılar: