MESLEĞİMİ NASIL SEÇECEĞİMİ BİLMİYORUM

meslek
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

MESLEĞİMİ NASIL SEÇECEĞİMİ BİLMİYORUM… HANGİ MESLEKLER & BÖLÜMLER DAHA POPÜLER? HANGİ MESLEKLERDE & BÖLÜMLERDE DAHA KOLAY İŞ BULURUM?

Meslek seçiminde ve tercih yaparken unutmamak gereken konu, yalnızca 2 veya 4 – 5 yılını geçireceğin üniversitenden önce mesleğini seçmenin önemli olduğu.

Muhtemelen mesleğini hayatının geri kalan en az 30 yılında, uyumak dışında kalan vaktinin % 50’sinden fazlasında yapıyor olacaksın.

olayısıyla bu önemli karar, yalnızca üniversite hayatı, daha yüksek puanlar veya başarı sıraları gibi kriterlerle verilemeyecek kadar önemli.

Bu hatayı yapmamak adına, önce kendine bir hayat hedefi belirle… Bu hedef doğrultusunda da sana uygun olan mesleği bulmaya çalış…

“Tercih”, önce “Kariyer” ile başlayıp, o kariyere giden yoldaki “Meslek”i seçerek devam eder, sonra o meslek için okuyacağın “bölümü” seçersin ve son olarak da o bölümü okuyacağın “üniversite”yi… “Şehir” seçimi, “üniversite” seçimi ile birlikte yapılır…

Ama bizde durum tam tersi… Biz önce şehir seçiyoruz… Sonra o şehirlerdeki üniversiteleri, sonra da o üniversitelerdeki bölümlerden puanımıza yeteni… Sonra da “meslek” sahibi olamamış, “kariyer”ini planlayamayan, mezun olup diploma alıp işsiz gezen işsizler ordusuna katılıyoruz…

Ayrıca doğru mesleği seçerken ve tercihlerini yaparken “popüler meslekler”, “iş ve para garantili meslekler” gibi yorumlardan daha önemlisinin senin kendine en uygun mesleği seçmen olduğunu unutma. Popüler meslek yıldan yıla değişebilir ama sen işini iyi yaparsan her zaman iş bulabilir, para kazanabilir ve mutlu olabilirsin…

Sevdiğin, istediğin ve yapabildiğin şeylerin kesişimi olan mesleği bulursan, hayatının sonuna kadar hiç çalışmazsın, severek ve isteyerek yaptığın için başarılı olursun, bu nedenle kolayca iş bulup para kazanırsın ve zaten sevdiğin – istediğin – yapabildiğin mesleği yaptığın için mutlu ve huzurluyken bu sayede mutluluğunu ve huzurunu ikiye katlarsın.

Bu yazıyı yazan insan da dahil olmak üzere sizlere tavsiyelerde bulunan büyüklerinizin çoğu mesleklerini çok da bilinçli olarak seçmediler. Çoğu çevrelerinde karşılaştıkları ve hayranlık duydukları mesleklere, o meslek kollarını çok da araştırmadan yöneldiler. Bu yönelme süreci aslında hepimizde daha çocuk yaşlarda başlar. Çünkü küçükken bize – nedense – en çok sorulan soru “Büyüyünce ne olacağımız”dır. Biz de ister istemez bu soruya kendimizce yanıtlar geliştiririz. İlerleyen yaşlarda, ortaokul ve lisede fikrimiz daha çok rol modellerimize göre değişir. Bir aile dostumuz, abimiz, ablamız veya bir ünlü… Onların meslekleri bize çok cazip gelir.

Birçoğunuzun kendinize hangi mesleğin uygun olduğunu bilmediğinizi biliyoruz. İşe önce bu konuda sana yol göstererek başlıyoruz.

Bu yazıyı okuyarak sana uygun mesleği seçebilirsin…


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Benzer Yazılar: