LYS Yarın başlıyor! 09.45 kuralı sürüyor sınava geç kalmayın!

5747f49bf0dc1e0020750cbb
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

LYS, yarın başlıyor. Sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanınızı mutlaka yanınıza alın. Sınava takı dahil, hiçbir eşyayla girmeyin. Çünkü görevliler ve kameralar tarafından tespit edilirse sınavınız iptal edilecektir

“09.45 kuralı” olarak bilinen uygulama LYS’de de geçerli. Sınav saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemi tamamlanacak. YGS’de 1 dakika geç kaldığı için onlarca aday sınava girememişti. Aman dikkat!

aof-final-sonuc-2

15 dakika önce binada olun

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesini, nüfus cüzdanı / T.C. Kimlik Kartı veya süresi geçerli pasaportun aslını yanlarında bulundurmaları zorunlu. Aksi takdirde, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak. Bu yıl getirilen uygulama kapsamında, sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacak. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlara da saat 14.15’ten sonra kesinlikle alınmayacak. Bu kural çok önemli. Öyle ki YGS’de 1 dakika geç geldiği için onlarca aday sınava alınmamıştı.
Sınava giren adayların, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, takı, elektronik cihazlar, kalem, silgi, kalemtıraş dahil yanlarında eşya bulundurmaları yasak. Görevliler fark etmeden bu eşyaların herhangi biriyle sınava giren ve bu durumu sonradan tespit edilen adayın sınavı iptal olacak. ÖSYM’nin verdiği bilgilere göre 2016 LYS’de, yasak olan eşyaları bulunduranlar dahil, 292 adayın sınavı iptal edildi.

Bu yıl ilk kez LYS’de açık uçlu sorulara cevap verecek öğrencilere son dakika uyarısı: İmla hatası yapmayın

Üniversiteye girişte son viraj olan Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilki yarın yapılacak. Bu yıl sınavlarda ilk kez açık uçlu sorular da sorulacak. Öğrencinin soruların yanıtını doğru bilmesi kadar yanıtı doğru yazması ve kodlaması da önem taşıyor. Yazılı cevapta veya kodlamada yapılacak bir hatada cevap yanlış kabul edilecek. Adayların cevabı hem yazarken hem de cevap anahtarına kodlarken yazım yanlışlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu nedenle son gün bile olsa Türk Dil Kurumu’nun (TDK) yazım kılavuzunu karıştırmak kelimelerin doğru yazılışını pekiştirmek, sizi milyonlarca adayın önüne taşıyabilir.
CEVAP KÂĞITLARI ÖNLÜ ARKALI OLACAKÖSYM Başkanı Ömer Demir, LYS’de kısa cevaplı sorular için ayrı cevap kâğıdı verilmeyeceğini belirterek, “Kısa cevaplı sorular için LYS’de kullanılacak cevap kâğıtlarında bu amaçla tasarım değişikliğine gidildi. Matematik oturumu dışındaki diğer oturumların cevap kâğıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve her iki yüzüne (ön ve arka) de kodlama yapılabilecek” dedi.

10 Haziran’daki LYS’de binlerce öğrenci için yeni silgiler sürpriz olacak

ÖSYM, 12 Mart’ta yapılan ve 2 milyon 162 bin 895 kişinin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan (YGS) sonra öğrencilerin silmediği ve cevap kâğıdında iz bıraktığı gerekçesiyle büyük tepkisine neden olan silginin değiştirildiğini açıkladı.

2017 LYS aday sayısı

LYS’lere başvuran toplam 1 milyon 72 bin 396 aday başvurdu. Testlere göre başvuruda bulunan aday sayıları şöyle:
LYS-1 (Matematik)    839.124
LYS-2 (Fen Bilimleri)    470.409
LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya)    832.994
LYS-4 (Sosyal Bilimler)    538.885
LYS-5 (Yabancı Dil)    101.332


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Benzer Yazılar: