2017 ÖSYS – Kimler Tercih Yapabilecek?

171120141250207041033_2
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar 2017- ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

2017-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adayları iki gurupta toplayabiliriz;

 • 2017-YGS’ye girip 150-180 puan aralığında olanlar
 • 2017-YGS’ye girip 180 ve üzeri puan alanlar ve 2017 LYS’ye girerek LYS puan türlerinden herhangi birisinden puanları oluşan adaylar;

2017-YGS’ye girip 150-180 puan aralığında olanlar;

Bu guruptaki adaylar, üniversitelerin 2 yıllık ön lisans programlarını (Örgün öğretim, ikinci öğretim, uzaktan öğretim, açıköğretim) tercih edebilecekler. Aynı zamanda üniversitelerin bünyelerinde açtıkları Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan programlara başvuru yapabilecekler.

Bu guruptaki adaylardan meslek lisesi çıkışlı olanlardan, kendi alan ve dallarına yakın olan programları tercih etmeleri halinde ek-puandan yararlanacaklar. Ek puan alınabilecek

Bu kılavuz iki gurupta toplanan adayların tercihlerini nasıl yapacaklarına ilişkin kuralları kapsamaktadır. Adaylar, yukarıda sözü edilen grupların hangisinde olurlarsa olsunlar, tercihte bulunma hakları olan yükseköğretim programları arasından tercihlerini yapacaklardır. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan istedikleri programları istek sırasına koyarak tercih bildiriminde bulunacaklardır.

Sınavsız geçişin kaldırılması ile birlikte Meslek Lisesi öğrencilerinin kendi alan ve dallarına uygun programları tercih ederken EK Puan uygulaması yapılacağı duyurulmuştu. Ek puan hesaplarken adayın diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı Elde Edilir (OBP). OBP ise ek puan için 0,18 ile çarpılarak ham puana eklenir. Böylece ek puanlı yerleştirme puanı ortaya çıkmış olur.

Kısacası Ek puanlı yerleştirme puanı elde etmek için diploma notu (50-100 puan) 0,9 ile çarpılalarak ham puana eklenir.

Meslek Lisesi Öğrencilerinin Ek Puan Alabileceği Programlar

Yazımızı okudunuz mu?

2017-YGS’ye girip 180 ve üzeri puan alanlar ve 2017 LYS’ye girerek LYS puan türlerinden herhangi birisinden puanları oluşan adaylar;

Bu adaylar tercih döneminde 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4,5,6 yıllık lisans programlarını (Örgün öğretim, ikinci öğretim, uzaktan öğretim, açıköğretim) tercih edebilecekler.

YGS/LYS’lerde başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirmeyle yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecektir.

Engelli adaylar ise üniversite tercihinde bulunurken engellerini dikkate almaları ve üniversitelerin engellilerle ilgili birimlerinden yükseköğretim programları konusunda bilgi almaları yararlarına olacaktır.

Puan, tercih ve kontenjanlar dikkate alınacak

2017-YGS’ye ve LYS’lere giren adaylar, ön lisans ve lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları; tercih etmek istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri; yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilecektir.


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   

Benzer Yazılar: