Hukuk mu okumalıyım? Psikoloji mi?

law-and-psychology-1600x600
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Türkçe-Matematik alanında tercih yapan çok sayıda adayın hayallerini süsleyen Hukuk ile önemi giderek artan ve çok sayıda adayın hedefleri arasında yer alan Psikoloji ana dalları arasında seçim yapmak konusunda zorlanan adaylar için bu ana dalları ders programları, kariyer olanakları ve gerektirdiği özellikler gibi çeşitli açılardan detaylı olarak bu yazıda görebilirsiniz.

Hangi Dersler Alınıyor?

Öğrencileri TM-3 puanı ile kabul eden Psikoloji ve Hukuk ana dallarının her ikisinde de öğretim süresi 4’er yıl. Dersleri arasında büyük farklılıklar bulunan Hukuk ve Psikoloji ana dallarında yer alan dersler tek tek ele alındığında; Hukuk ana dalında öğrencilerin Türk Anayasası Hukuku, Uluslararası Hukuk, Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ticaret Hukuku, Medeni Hukuk, Medya ve İletişim Hukuku, Spor Hukuku ve Uluslararası Örgütler Hukuku gibi alan derslerinin yanı sıra Sosyoloji, Tarih ve Ekonomi gibi temel dersleri de aldığı görülüyor. Psikoloji ana dalında ise Psikolojiye Giriş, Psikolojinin Tarihsel Gelişimi, Sosyal Bilimlerde Araştırma Teknikleri, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Sosyolojiye Giriş ve İstatistik gibi dersler yer alıyor. Ayrıca Psikoloji ana dalında öğrenim gören öğrenciler uzmanlaşmak istedikleri alan doğrultusunda Klinik Psikoloji, Adli Psikoloji ve Örgütsel Psikoloji gibi seçmeli dersler alabiliyorlar.

Nasıl Kişilik Özellikleri Gerekiyor?

Hukuk ana dalında öğrenim görmek ve Hukukçu olmak isteyenlerin araştırma yöntemlerini bilmesi, eleştirel bakış açısına sahip olması, analitik düşünebilmesi, analiz etme ve yorumlama becerilerinin gelişmiş olması, uzun okumalar yapabilmesi, aktif dinleme becerisinin olması ve hayat boyu öğrenmeye açık olması gerekiyor. Bunların yanı sıra bir Hukukçunun sorunlara gerektiğinde yerel gerektiğinde global bir bakış açısıyla bakabilmesi; objektif olması, bilimsel ve bağımsız olarak düşünebilmesi, birey haklarına saygılı olması ve birey haklarını önemsemesi, adil olması, toplumsal ve bireysel problemlere karşı duyarlı olması gerekiyor.

Psikoloji ana dalında öğrenim görmek ve Psikolog olmak isteyenlerin ise sosyoloji, felsefe ve iletişim bilimleri gibi sosyal bilimlere ilgisinin olması, gözlem yeteneğinin gelişmiş olması, uzun saatler okuma yapabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, aktif dinleme becerisinin olması, analiz etme becerisinin gelişmiş olması, problem çözme yeteneğinin olması gerekiyor. Bunların yanı sıra Psikologların sabırlı, hoşgörülü, sorumluluk sahibi, sır tutmayı bilen, yargılamayan, açık fikirli, kendini doğru ifade edebilen ve empati kurabilen kişiler olmaları gerekiyor.

Mezun olunca?

Hukuk Fakültelerinden mezun olanlar Hukukçu unvanını alırlar ve avukat, hakim, savcı, noter, hukuk uzmanı ve hukuk müşaviri gibi çeşitli mesleklere yönelebilirler. Psikoloji mezunları ise Psikolog unvanını alıyorlar ve devlet hastanelerinden özel kliniklere, terapi merkezlerinden üniversitelere, hapishanelerden araştırma şirketlerine kadar çeşitli kamusal ve özel kurum ve kuruluşlarda psikolog olarak görev yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra Psikologlar lisansüstü eğitimlerine devam ederek Klinik Psikoloji, Adli Psikoloji ve Spor Psikolojisi gibi alanlarda uzmanlaşabiliyorlar.

Sana en uygun bölümü seçmen konusunda MESLEĞİMİ NASIL SEÇECEĞİMİ BİLMİYORUM yazımızı okuyabilirsin.

Bu iki kariyerin çalışma ortam ve koşulları, çalışma alanları ve iş olanakları ile görevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu alanlarda halen öğrencilik yapanlar ile bu alanda kariyer yapan insanlarla tanışabilir, merak ettiğin her şeyi onlardan da dinleyebilirsin.


Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   

Benzer Yazılar: