2013-2017 (SON 5 YIL) KARŞILAŞTIRMALI YGS SONUÇ ANALİZLERİ

ygssonucanalizsite
Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  • 699
  •  
  • 1
  •   

YGS Sonuçları Açıklandı!

Bu yıl sınava giren 2 milyon 265 bin 902 adayın merakla beklediği YGS sonuçları bugün açıklandı. ÖSYM sonuç açıklama sisteminden (https://sonuc.osym.gov.tr/) duyurulan sonuçlara adaylar T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ulaşabilecekler.

Peki 2017 YGS geçen yıllara göre nasıldı?

ÖSYM’nin her yıl YGS sonuçları ile birlikte yayınladığı sayısal bilgiler ışığında hazırlanan son 5 yılın (2013-2017) YGS Sayılar Verileri Doğru Tercih Analiz Ekibi tarafından karşılaştırıldı. Aşağıda verilen tüm bilgiler ÖSYM’den alınan kaynaklar ile hazırlanmıştır.
Son 5 Yılın ÖSYS başvuru sayıları ve sınava giren, sınava girmeyen, sınavı geçerli sayılan, sınavı geçersiz sayılan sayıları aşağıdaki gibidir.

11

Tablodan görüldüğü üzere son 5 yıla nazaran 2017 YGS’de sınavı geçersiz sayılan aday sayısı oldukça yüksek. Aşağıdaki grafikte trendi görebilirsiniz.

2

Buna ek olarak sınavı geçerli olan aday sayısı son 5 yılın trendini biraz düşükte olsa korumuş.

3

Yukarıdaki tablodan ortaya çıkan bir diğer sonuç 2017 yılında sınava girmeyen aday sayının artışı. Geçen yıl 61.482 olan sınava girmeyen sayısı bu yıl büyük bir artışla 102.949 kişi olmuş. Aşağıdaki grafikte değişimi görebilirsiniz;

4

Son 5 yılın YGS’de puanı hesaplanan adayların öğrenim türüne göre dağılım aşağıdaki gibi;

öğrenimtür

150 ve 180 puan üzeri puan alan adayların yüzdesi;

150ve 180

Bu yıl daha önceki tercihlerinden memnun olmayan yani yanlış tercihler yapan kişilerin YGS’ye tekrar girmeleri sonucunda oluşan eğilim düşmüş gözükse de trend yükselmeye devam ediyor…

ikinc,idefa ygs

YGS’ye giren kız ve erkek aday sayıları ile ilgili tablo aşağıdaki gibidir;

kızerkek

Kızların başarıları geçen yıla göre daha düşükte olsa, her geçen yıl trendi giderek artıyor. Aşağıdaki grafiklerden görebilirsiniz;

cinsiyet

YGS Puan Türlerine göre 150 puan barajını geçen aday sayıları;

15opuantürü

YGS Puan Türlerine göre 180 puan barajını geçen aday sayıları;

180puantürü

150180graph
Türkçe test ortalaması geçen yıla göre düşüklük gösteriyor. Geçen yıl 7,89 olam Temel Matematik Testi ortalaması bu yıl 4,61’e düşmüş durumda. Bu yıl yalnızca Sosyal Bilimler Testi ortalamasında bir yükseliş görünüyor. Geçen yıl 10,75 olan test ortalaması, bu yıl 12,31 ortalamasına yükselmiş. 2013’ten bu yana en iyi Sosyal Bilimler Testi ortalaması bu yıl alınmışken aynı zaman da bu yıl son 5 yılın en düşük Matematik Testi ortalaması oluşmuş durumda.

tümadattestort

Son sınıfta okuyan öğrenciler için test ortalamaları aşağıdaki grafikte verilmiştir. Son sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri Testi ortalaması genele göre biraz daha yüksek: 5,69.

sonsınıftestort

Bu yıl YGS sonrası adayların yorumlarında da gündeme gelen Matematik Testi’nin zorluğu sonuçlara yansımış durumda.

Bu bilgiyi arkadaşlarınla paylaş!
  •  
  • 699
  •  
  • 1
  •   

Benzer Yazılar: